PowerForce Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M20x1.5 8-13mm Nickel Plated Brass IP68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318266468023
|
|---|---|
| SKU |
REEPOWMG20
|
| Brand |
PowerForce
|
| Range Name |
Type POWMG
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | POWMG20 |
| IP Rating | IP68 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 13 mm |
| Min. Sheath OD | 8 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Size | M20 x 1.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!