JetDryer Hand Dryer 230-240 Volt 850 Watt Under 10 sec IPX1 White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318266538030
|
|---|---|
| SKU |
REEJDBUSI-W
|
| Brand |
JetDryer
|
| Range Name |
Business
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 47131700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | JDBUSI-W |
| Colour | White |
| Drying Time | Under 10 sec |
| Depth | 250 mm |
| Air Speed | 120 m/sec |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 650 mm |
| Motor Type | Brushless |
| IP Rating | IPX1 |
| Please Note | Noise Level (dBA): 70 |
| Power Rating | 850 Watt |
| Product Type | simple |
| Width | 292 mm |
| Sound Level | 70 dB at 1 mtr |
| Voltage | 230-240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!