3M Self-Stripping Electrical Run & Tap Connector 0.75-1.5mm Brown 1000 Pack
Description
Key Specifications
| SKU |
REE3M567
|
|---|---|
| Brand |
3M
|
| Range Name |
Scotchlok
|
| Product Type |
Splice & Bullet Connectors
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1000 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3M567 |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 0.75-1.5mm |
| Height | 33.8 mm |
| Finish | Tin Plated |
| Depth | 13.5 mm |
| Insulation Colour | Brown |
| Insulation Diameter | 3.7 mm |
| Pack Size | 1000 Pack |
| Temperature | 105 deg C |
| Terminal Type | Tap |
| Width | 17.3 mm |
| Voltage Rating | 600 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!