Pureheat Surface Mount Heater with Thermostat 2400Watt 240Volt Zinc Seal Sheet Portable White
Description
Key Specifications
| SKU |
PUROEP24TW
|
|---|---|
| Brand |
Pureheat
|
| Range Name |
Odyssey Eco
|
| Product Type |
Surface Mount Heaters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | OEP24TW |
| Colour | White |
| Finish | Powder Coated |
| Depth | 120 mm |
| Height | 640 mm |
| Material | Zinc Seal Steel |
| Mounting Method | Surface |
| Power Rating | 2400 Watt |
| Temperature | 150 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 530 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!