Prysmian M@XTEL External Telephone Cable Screened 0.64mm 10 Pair Gelly Filled Polyethylene/Nylon Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9310835403893
|
|---|---|
| SKU |
PIRT10P64PEJNM
|
| Brand |
Prysmian
|
| Product Type |
External Phone Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5446623-NLA |
| Bend Radius | 210 mm |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Conductor Diameter | 0.64 mm |
| Conductor Resistance | 56.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Insulation Material | Polyethylene Insulated Nylon Sheathed Moisture Barrier |
| Insulation Resistance | 20000 MOhm.km |
| Max. Pulling Force | 0.6 kN |
| Pair Count | 10 Pair |
| Outside Diameter | 10.5 mm |
| Sheath Material | UV Stabilised Polyethylene |
| Sheath Colour | Black |
| Stranding | 1/0.64 mm |
| Temperature | -10 to 70 deg C |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!