Pierlite Shadoweco LED Floodlight 100W 240V 50Hz 3000/4000/5000K 9834/11551/10827lm 54000hrs Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9319250649466
|
|---|---|
| SKU |
PIESHADOWECO100CS
|
| Brand |
Pierlite
|
| Range Name |
Shadoweco
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SHADOWECO100CS |
| Mounting Type | Bonus Bracket for Corner |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 100 Watt |
| Width | 98 mm |
| Average Lamp Life | 54000 hrs |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour | Black |
| Colour Designation | Warm White/Cool White/Daylight |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Frosted Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 339 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| Input Voltage | 240 Volt |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 9834/11551/10827 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!