Pierlite Symmetrical Flood LED 50W 240V 5250lm Borosilicate Integral LED Driver Aluminum Black Trunnion Mount 200mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9319250627549
|
|---|---|
| SKU |
PIEMML50S
|
| Brand |
Pierlite
|
| Range Name |
Maxi Master Gen II
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MML50S |
| Mounting Type | Trunnion |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 50 Watt |
| Width | 54 mm |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Integral LED |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Glass Borosilicate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 280 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| Input Voltage | 240 Volt |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED (PCBA) |
| Lumens | 5250 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!