Pierlite LED Batten Weatherproof Gen2 40W 240V Tri Colour 5200lm Non-Dimmable Polycarbonate Opal IP65 Grey
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9319250645789
|
|---|---|
| SKU |
PIEBWPECO404ECSLS
|
| Brand |
Pierlite
|
| Range Name |
BWP Eco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BWPECO404ECSLS |
| Average Lamp Life | 54000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Grey |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Opal |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 92 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 5200 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Wattage | 40 Watt |
| Width | 130 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!