Phoenix Contact Fused Terminal Block Spring Cage 2 Wire 1 Level 0.08-6mm Black Polyamide
Description
Key Specifications
| SKU |
PHO3036385
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix Contact
|
| Product Type |
Rail Terminal Blocks
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3036385 |
| Colour | Black |
| Conductor Size | 0.08-6mm |
| Current Rating | 10 Amp |
| Depth | 8.2 mm |
| Height | 69 mm NS 35/75; 76.5 mm NS 35/15 |
| Flammability | V0 |
| Insulation Material | Polyamide |
| Mounting Method | NS 35/15 - NS 35/75 |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Rated Surge Voltage | 6 kV |
| Terminal Type | Spring Cage |
| Voltage Rating | 400 Volt |
| Width | 76.5 mm |
| Wire Strip Length | 8-10 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!