Phoenix Contact Rail Terminal End Clamp Polyamide Grey 55.6x9.5mm
Description
Key Specifications
| SKU |
PHO3022218
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix Contact
|
| Product Type |
Rail Terminal Accessories
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3022218 |
| Colour | Grey |
| Pack Size | 50 Pack |
| For Use With | NS 35/75 DIN/NS 35/15 DIN Rail |
| Material | Polyamide |
| Height | 55.6 mm |
| Width | 9.5 mm |
| Depth | 35.5 mm |
| Temperature | -60 to 105 deg C |
| Mounting Method | NS 35/15 - NS 35/75 |
| Marking Type | Large Surface |
| Flammability | UL94 V2 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!