Phoenix Contact Fused Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 0.5-16mm Black Polyamide
Description
Key Specifications
| SKU |
PHO3004249
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix Contact
|
| Product Type |
Rail Terminal Blocks
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3004249 |
| Current Rating | 10 Amp |
| Colour | Black |
| Conductor Size | 0.5-16mm |
| Depth | 10.2 mm |
| Flammability | V0 |
| Height | 60.5 mm NS 35/75; 68 mm NS 35/15; 65.5 mm NS 32 |
| Insulation Material | Polyamide |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | Rail |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Rated Surge Voltage | 6 kV |
| Tightening Torque | 1.2-1.5 Nm |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 500 Volt |
| Width | 79 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor |
| Wire Strip Length | 12 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!