Phoenix Contact Power Supply Unit 3Ph In 400-500VAC Out 24VDC IP20
Description
Key Specifications
| SKU |
PHO2866792
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix Contact
|
| Product Type |
Power Supplies
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121000 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2866792 |
| Connection Type | Screw |
| Current | 20 Amp |
| Depth | 122 mm |
| Display | LED |
| Efficiency | 93% |
| Finish | Galvanized |
| Frequency | 45-65 Hz |
| Insulation | Class 1 |
| Height | 130 mm |
| Input Voltage | 400-500 Volt AC |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Steel |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 Volt DC |
| Phase | 3 Phase |
| Width | 69 mm |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Power Factor | 0.66 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!