Phoenix Contact Power Supply Unit 1Ph In 100-240VAC Out 48VDC IP20
Description
Key Specifications
| SKU |
PHO2866679
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix Contact
|
| Product Type |
Power Supplies
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121000 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2866679 |
| Connection Type | Pluggable Screw |
| Current | 5 Amp |
| Depth | 63 mm |
| Display | LED |
| Efficiency | 92.5% |
| Finish | Zinc Palted |
| Frequency | 80 MHz-1 GHz |
| Height | 130 mm |
| Input Voltage | 100-240 Volt AC |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Steel Sheet |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Output Voltage | 48 Volt DC |
| Phase | 1 Phase |
| Width | 122 mm |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Power Factor | 270 VA |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!