Philips Tango G4 LED Floodlight 100W 4000K 13600lm 70CRI Grey IP66 IK08
Description
Key Specifications
| SKU |
PHLBVP4311364KSWB
|
|---|---|
| Brand |
Philips
|
| Range Name |
Tango
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BVP4311364KSWB |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -40 to 50 deg C |
| Wattage | 100 Watt |
| Width | 419 mm |
| Colour | Grey |
| Colour Designation | Neutral White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >70 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 79 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 13600 lm |
| Material | Die Cast Aluminium |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!