Philips Streetlight Luminaire LED 20W 2000lm Polycarbonate Neutral White Integral LED Driver Aluminum Light Grey 515mm
Description
Key Specifications
| SKU |
PHFBGS007204KS
|
|---|---|
| Brand |
Philips
|
| Range Name |
Metro
|
| Product Type |
Streetlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BGS007204KS |
| Mounting Type | Flammable Surfaces |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | 40 to 55 deg C |
| Wattage | 20 Watt |
| Width | 223 mm |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | Light Grey |
| Colour Designation | Neutral White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Integral LED |
| CRI | >70 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 90 mm |
| Impact Rating | IK06 |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 2000 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!