Phoenix EMS Wall Mount Enclosure 300x400x200mm 316 Stainless Steel
Description
Key Specifications
| SKU |
PHEPSX403020
|
|---|---|
| Brand |
Phoenix EMS
|
| Product Type |
Enclosures
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PSX403020 |
| Depth | 200mm |
| Gasket Material | Polyurethane |
| Height | 400mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Wall |
| Mounting Plate Material | Mild Steel |
| Width | 300mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!