Panduit Crimp Link Standard Non-Insulated Copper 70mm 52mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
07498376989
|
|---|---|
| SKU |
PANSCMS70-L
|
| Brand |
Panduit
|
| Product Type |
Links Standard Copper
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SCMS70-L |
| Body Material | Annealed Seamless Copper |
| Conductive Material | Annealed Seamless Copper |
| Crimping Die | P45 |
| Conductor Size | 70 mm |
| Inside Diameter | 11.5 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Overall Length | 52 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Terminal Type | Butt Splice |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!