Panduit Cable Tie Intermediate Duty Nylon Black L142 mm W3.6 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
7498354948
|
|---|---|
| SKU |
PANPLT1.5I-M30
|
| Brand |
Panduit
|
| Range Name |
Pan-Ty Heat Stabilised
|
| Product Type |
Cable Ties & Straps
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1000 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PLT1.5I-M30 |
| Colour | Black |
| Lock Mechanism | 1-Piece Construction |
| Loop Tensile Strength | 40 lb |
| Material | Nylon |
| Tie Length | 142 mm |
| Usage | Interior |
| Temperature | -76 to 239 deg F |
| Tie Thickness | 1.1 mm |
| Tie Width | 3.6 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!