Panduit Quick Connect Male Insulated Double Grip 0.5-1mm 6.3mm Tab Red Nylon
Description
Key Specifications
| SKU |
PANEDNF18250FIMB-L
|
|---|---|
| Brand |
Panduit
|
| Range Name |
StrongHold
|
| Product Type |
Quick Connect Terminals
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 50 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EDNF18250FIMB-L |
| Conductive Material | Copper |
| Base Material | Copper |
| Crimping Die | CT-600-A CT-1525 CT-2300 / ST CT-2500 / L |
| Conductor Size | 0.5-1mm |
| Finish | Nickel Plated |
| Height | 8.6 mm |
| Insulation Colour | Red |
| Insulation Material | Nylon |
| Mounting Method | Free Hanging |
| Pack Size | 50 Pack |
| Seam Type | Butted |
| Tab Size | 6.3 mm |
| Temperature | 125 deg C |
| Wire Insulation Diameter | 3.4 mm |
| Thickness | 0.4 mm |
| Voltage Rating | 600 Volt |
| Width | 11.4 mm |
| Wire Strip Length | 7.1 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!