Osram PowerBall HCI-T Metal Halide Lamp Ceramic Technology Tubular 70W G12 2-Pin Warm White 2950K Clear
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
4008321678508
|
|---|---|
| SKU |
OSRHCI-T70W/930G12
|
| Brand |
Osram
|
| Range Name |
PowerBall HCI-T
|
| Product Type |
Lamps Metal Hallide
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4008321678508 |
| Average Lamp Life | 12000 hrs |
| Base Type | G12 2-Pin |
| Burning Position | Universal |
| Colour Designation | Warm White |
| Colour Temperature | 2950K |
| CRI | 90-100 |
| Diameter | 20 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Tubular |
| Lumens | 6300 lm |
| Wattage | 70 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!