Omni Luminaire Oval Bunker LED 20W 240V Oval 3K 1600lm Frosted Warm White UV Protective Plastic Case Surface 270mm IP65
Description
Key Specifications
| SKU |
OMNLWOL-20WW
|
|---|---|
| Brand |
Omni
|
| Product Type |
Luminaires Bunker
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LWOL-20WW |
| Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Frosted |
| Height | 70 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Shape | Oval |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1600 lm |
| Material | UV Protective Plastic Case |
| Mounting Type | Surface |
| Power Factor | 0.9 |
| Wattage | 20 Watt |
| Width | 150 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!