Noremak Crimp Lug Bell Mouth Copper 70mm M8 Stud 54mm OAL
Description
Key Specifications
| SKU |
NORCL70-8BM
|
|---|---|
| Brand |
Noremak
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL70-8BM |
| A-F Hex Die | 11.5 mm |
| Barrel Length | 24 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 70 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 11.3 mm |
| Lug Width | 21 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 356/0.51 |
| Overall Length | 54 mm |
| Stud Size | M8 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 MPa |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!