Noremak Crimp Lug Bell Mouth Copper 25mm M8 Stud 41mm OAL
Description
Key Specifications
| SKU |
NORCL25-8BM
|
|---|---|
| Brand |
Noremak
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL25-8BM |
| A-F Hex Die | 7.7 mm |
| Barrel Length | 21 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 25 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 7.1 mm |
| Lug Width | 13.5 mm |
| Number of Strands | 200/0.41 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 41 mm |
| Stud Size | M8 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 MPa |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!