PDL Switch Socket Outlet Surface Mounting Metal Clad 1Ph 10A 250V 3 Pin IP30
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9416175216657
|
|---|---|
| SKU |
NILRPC310M2
|
| Brand |
PDL
|
| Product Type |
Switch Sockets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RPC310M2 |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 56 mm |
| Height | 108 mm |
| IP Rating | IP30/66 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Flat |
| Please Note | Enclosure |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 105 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!