NHP MOD6+ RCBO Type A 240 VAC 6 Amp 6 kA 1 Pole + N 30 mA IP40 1 Module 18 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
6925897500461
|
|---|---|
| SKU |
NHPMD6RS0630A
|
| Brand |
NHP
|
| Range Name |
MOD6+
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MD6RS0630A |
| Colour | Grey |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 76 mm |
| Connection Type | Fork/Pin |
| Current | 6 Amp |
| Height | 86 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP40 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Please Note | 3T Pigtail |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 1-25 sq-mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 18 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!