NHP Isolating Switch Surface Mounting Weatherproof 4P 20A 500V Grey IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321807211958
|
|---|---|
| SKU |
NHPISOSW420PG
|
| Brand |
NHP
|
| Range Name |
ISO
|
| Product Type |
Isolating Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ISOSW420PG |
| Colour | Grey |
| Depth | 117 mm |
| Height | 101 mm |
| Current | 20 Amp AC1 |
| IP Rating | IP66 |
| Legend | ON/OFF |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Terminal Capacity | 2.5-6 mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 101 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!