NHP Appliance Inlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 32A 250V 3 Pin Grey IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321807211668
|
|---|---|
| SKU |
NHPISOAI332PG
|
| Brand |
NHP
|
| Range Name |
ISO
|
| Product Type |
Appliance Inlets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ISOAI332PG |
| Angle | Straight |
| Colour | Grey |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 63 mm |
| Height | 198 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round |
| Terminal Capacity | 6-6 mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 101 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!