NHP DIN-T RCBO Type A 240 VAC 16 Amp 10 kA 1 Pole + N 30 mA IP40 1 Module 18 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
6925897500614
|
|---|---|
| SKU |
NHPDTRS1630A
|
| Brand |
NHP DIN-T
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DTRS1630A |
| Colour | Grey |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 75 mm |
| Connection Type | Fork/Pin |
| Current | 16 Amp |
| Height | 86 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP40 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 1-35 sq-mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 18 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!