Carlo Gavazzi Overcurrent Or Undercurrent Relay 115/230V 1-10A 1-10A 1Ph 1CO
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
8030956000368
|
|---|---|
| SKU |
NHPDIB01CB2310A
|
| Brand |
Carlo Gavazzi
|
| Product Type |
Current Relays
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DIB01CB2310A-NLA |
| Contact Configuration | 1 Changeover |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO2) |
| Height | 80 mm |
| Depth | 99.5 mm |
| Current | 1-10 Amp |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Phase | 1 Phase |
| Measurement Range | 1-10 Amp |
| Operating Cycles | 10000 Electrical 30000000 Mechanical Cycles |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Voltage | 115-230 Volt AC |
| Width | 22.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!