Nelson Circular Fluorescent Lamp T5 22W Cool White 4K 1400lm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318416057244
|
|---|---|
| SKU |
NELM5R22CC
|
| Brand |
Nelson
|
| Range Name |
T5 Tri-Phosphor
|
| Product Type |
Lamps Fluorescent Circular
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M5R22CC |
| Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Base Type | MR16 |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Diameter | 190 mm |
| Lumens | 1400 lm |
| Wattage | 22 Watt |
| Tube Diameter | 16 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!