Matelec Cable Connector Insulated 32A 2 Screw 2x6mm 50/Jar
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9338999003353
|
|---|---|
| SKU |
MTLSC2-2X6/50
|
| Brand |
Matelec
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | JR |
| Vendor Product | SC2-2X6/50 |
| Body Material | Flame Retardant PVC |
| Connector Capacity | 2 x 6 mm |
| Connector Material | Brass |
| Connector Type | Screw |
| Current | 32 Amp |
| Height | 27.2 mm |
| Number of Screws | 2 Screws |
| Pack Size | 50 Jar |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 22 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!