Matelec Cable Gland 3 Hole Nylon PA66 M25 3-7mm IP68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9338999004992
|
|---|---|
| SKU |
MTLNCG-M25/3X7.0
|
| Brand |
Matelec
|
| Product Type |
Cable Glands Non-Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCG-M25/3X7.0 |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Sheath OD | 7 mm |
| Overall Length | 32.5 mm |
| Min. Sheath OD | 3 mm |
| Seal Material | NBR |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Size | M25 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!