Matelec Cable Gland 12mm 3-6mm IP68 Nylon PA66 Black 100/Pack
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9338999000246
|
|---|---|
| SKU |
MTLNCG-M12/B
|
| Brand |
Matelec
|
| Product Type |
Cable Glands Non-Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCG-M12/B |
| Body Material | Nylon |
| Finish | Black |
| IP Rating | IP68 |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Length | 1.5 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | 12 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!