Matelec PIR Motion Sensor Dual Ceiling Mount Econo 360deg IP44 White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9338999003995
|
|---|---|
| SKU |
MTLFMS-50000
|
| Brand |
Matelec
|
| Product Type |
Sensors
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FMS-50000 |
| Colour | White |
| Dimensions | 104 mm Diameter x 38 mm Height |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Lux | 3-2000 lux |
| Mounting Method | Flush/Ceiling |
| Please Note | 82 mm Cut-Out |
| Response Time | 10 sec - 30 min |
| Sensing Range | 6-16 mtr |
| Sensing Beam | 360 deg |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Switching Function | Manual Override |
| Wattage | LED: 200 Watt / Fluorescent: 1000 Watt / Incandescent: 2000 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!