Prysmian 2.5mm Flat TPS Cable 1mtr
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9310835926972
|
|---|---|
| SKU |
MMC2.5TENM
|
| Brand |
Prysmian
|
| Product Type |
Flat TPS Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20319286 |
| Bend Radius | 20 mm |
| Conductor Resistance | 7.41 Ohm/km |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Insulation Colour | Black/Red/Green/Yellow |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Nominal Diameter | 2 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 12.4 mm |
| Sheath Colour | Violet |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 |
| Stranding | 7/0.6 mm |
| Temperature | 0 to 90 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!