Milwaukee Fuel Cordless Impact Driver 18V 5Ah 1/4in Hex M18 Redlithium-Ion
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
4892210148711
|
|---|---|
| SKU |
MIWM18FQID-0
|
| Brand |
Milwaukee
|
| Range Name |
M18
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27112700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M18FQID-0 |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Battery Voltage | 18 Volt |
| Chuck Size | 1/4 inch |
| Chuck Type | Hex |
| Impacts per Minute | 0-4000 ipm |
| Dimensions | 127 mm Length x 60 mm Width x 195 mm Height |
| Product Type | simple |
| Speed | 0-3000 rpm |
| Torque Rating | 40 Nm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!