Mitsubishi Heavy Industries KX Series High Static Pressure Indoor Ducted System 15.5/16.3kW
Description
Key Specifications
| SKU |
MHIFDU160KXE6F
|
|---|---|
| Brand |
Mitsubishi
|
| Product Type |
Ducted Air Conditioning
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FDU160KXE6F |
| Cooling Air Flow Rate | P-Hi: 800 l/sec H: 583.33 l/sec M: 466.66 l/sec L: 366.66l/sec |
| Cooling Capacity | 15.5 kW |
| Heating Air Flow Rate | P-Hi: 800 l/sec H: 583.33 l/sec M: 466.66 l/sec L: 366.66l/sec |
| Heating Capacity | 16.3 kW |
| Indoor Dimensions | 280 mm x 1370 mm x 740 mm |
| Rated Current (Cooling) | 2.5 Amp |
| Refrigerant Type | R410A |
| Sound Level | P/Hi: 47 dBA/High-40 dBA/Medium: 35 dBA/Low-30 dBA |
| Rated Current (Heating) | 2.5 Amp |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!