Mitsubishi Heavy Industries 2.5 kW Cooling 3.4 kW Heating 2.7A Cooling 3.6A Heating R32
Description
Key Specifications
| SKU |
MHIFDTC25VH1
|
|---|---|
| Brand |
Mitsubishi Heavy Industries
|
| Product Type |
Cassete Air Conditioning
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FDTC25VH1 |
| Cooling Air Flow Rate | P-Hi: 142 l/sec Hi: 125 l/sec Me: 117 l/sec Lo: 100 l/sec |
| Cooling Capacity | 2.5 kW |
| Heating Air Flow Rate | P-Hi: 175 l/sec Hi: 142 l/sec Me: 125 l/sec Lo: 108 l/sec |
| Heating Capacity | 3.4 kW |
| Indoor Dimensions | 284 mm Height x 570 mm Width x 570 mm Depth |
| Please Note | Bulkhead |
| Power Supply | 240 Volt / 50 Hz / 1 Phase |
| Rated Current (Cooling) | 2.7 Amp |
| Rated Current (Heating) | 3.6 Amp |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | Indoor: P-Hi: 38 dBA / Hi: 34 dBA / Me: 30 dBA / Lo: 27 dBA |
| Temperature | -15 to 46 deg C Cool / -15 to 24 deg C Heat |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!