Mercator Wall Light Exterior Modern LED 12W 3K 700lm Polycarbonate Non-Dimmable Warm White Aluminum White Wall IP54
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312699163746
|
|---|---|
| SKU |
MERMXD6512WHT
|
| Brand |
Mercator
|
| Range Name |
Cayman
|
| Product Type |
Luminaires Wall Mount
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 8 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MXD6512WHT |
| Colour Temperature | 3000K |
| Colour | White |
| CRI | 80 |
| Colour Designation | Warm White |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 28 cm |
| IP Rating | IP54 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 700 lm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall |
| Please Note | Exterior |
| Projection | 11cm |
| Wattage | 12 Watt |
| Style | Modern |
| Width | 15 cm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!