M-Elec MR Series Slim Body Batten 40W Tri-CCT 3000/4000/6000K IP20 1200mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9348337023264
|
|---|---|
| SKU |
MELML-MRSLB-120-M
|
| Brand |
M-Elec
|
| Range Name |
MR Series
|
| Product Type |
Led Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML-MRSLB-120-M |
| Average Lamp Life | 36000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/6000K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | PMMA |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 83.5 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| IP Rating | IP20 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 3400/3800/3600 lm |
| Material | Aluminium Base |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Wattage | 40 Watt |
| Width | 36.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!