M-Elec Downlight LED 8W 220-240VAC Warm White/Neutral White/White 3000K/4000K/5700K 737/854/787Lm 40000hrs 110Degree 80+CRI
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9348337024223
|
|---|---|
| SKU |
MELML-MR8-M-RF
|
| Brand |
M-Elec
|
| Range Name |
MR Series
|
| Product Type |
Downlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML-MR8-M-RF |
| Average Lamp Life | 40000 hrs |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour Designation | Warm White/Neutral White/White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| IP Rating | IP54 Front/IP40 Rear |
| Lumens | 737/854/787 lm |
| Light Source | LED |
| Please Note | 3CCT Low Profile suits |
| Wattage | 8 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!