Schneider Load-Break Switch Front Operated 3P 90 kW AC23 Fixed Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3303430311041
|
|---|---|
| SKU |
MEG31104
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Interpact
|
| Product Type |
Load-Break Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 31104 |
| AC23 Rating | 160 Amp 90 kW @ 415 Volt AC |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 96 mm |
| Colour | Black Handle |
| Current | 200 Amp |
| Height | 136 mm |
| IP Rating | IP40 |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Voltage | 690 Volt AC/250 Volt DC |
| Width | 140 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!