Tradetec Ceiling Oyster SMD LED 18W 220-240V 3/4/5K 1100/1200/1200lm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312375506270
|
|---|---|
| SKU |
MACTLHO34518WD
|
| Brand |
Tradetec
|
| Range Name |
Hilux
|
| Product Type |
Ceiling Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TLHO34518WD |
| Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI | >=80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 70mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Light Source | SMD LED |
| Mounting Method | Ceiling |
| Lumens | 1100/1200/1200 Lumens |
| Material | Toughened Acrylic |
| Wattage | 18 Watt |
| Width | 350mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!