Martec Ceiling Fan 1320mm 220-240V 5500-12000 cu-m/hr White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312375511632
|
|---|---|
| SKU |
MACMQDC1343WR
|
| Brand |
Martec
|
| Range Name |
DC Ceiling Fan
|
| Product Type |
Ceiling Sweep Fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MQDC1343WR |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 5500-12000 cu-m/hr |
| Colour | White |
| Finish | Matte |
| Fan Speed | 210 rpm |
| Fan Size | 1320 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 325 mm |
| Material | ABS |
| Motor Type | DC |
| Mounting Method | Ceiling |
| Please Note | With LED Light |
| Shape | Round |
| Speed Setting | 6 |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Wattage | 36 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!