Martec Combination Exhaust Fan Light and Heater 1 x 1000 W Halogen Heat Lamp Heat 4 x 6 W GU10 LED 600 cu-m/hr White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312375500360
|
|---|---|
| SKU |
MACMBHL1000W
|
| Brand |
Martec
|
| Range Name |
Linear LED
|
| Product Type |
Fans-Light-Heaters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MBHL1000W |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 600 cu-m/hr |
| Body Colour | White |
| Cut-Out Size | 455 mm x 305 mm |
| Depth | 205 mm |
| Max Ceiling Height | 210 mm |
| Light Source | 4 x 6 Watt GU10 LED |
| Height | 350 mm |
| Duct Size | 150 mm |
| Heat Source | 1 x 1000 Watt Halogen Heat Lamp |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 500 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!