Liquidtight Flexible Steel Conduit Oil Resistant 25mmx30m PVC Grey Cover
Description
Key Specifications
| SKU |
LIQLT025-G-30
|
|---|---|
| Brand |
Liquidtight
|
| Product Type |
Flex Conduit Electrical
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LT025-G-30 |
| Bend Radius | 64 mm |
| Conduit Size | 25 mm |
| Inside Diameter | 20.8-21.3 mm |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 26.2-26.7 mm |
| Temperature | -10 to 105 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!