Legrand Double Power Point Flush Mount Standard 10A 240V 2 Pole Horizontal White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321001425656
|
|---|---|
| SKU |
LEGED777DPWE
|
| Brand |
Legrand
|
| Range Name |
Excel Life
|
| Product Type |
GPO Standard
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ED777DPWE |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 25 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Finish | Gloss |
| Height | 121 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!