Legrand Switch Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 16A 200-250V 3 Pin Round Grey IP66/67-55
Description
Key Specifications
| SKU |
LEG59260
|
|---|---|
| Brand |
Legrand
|
| Range Name |
Hypra
|
| Product Type |
Switch Sockets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 59260 |
| Colour | Grey |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 151 mm |
| Connection Type | Screw |
| Height | 230 mm |
| IP Rating | IP66/67/55 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round |
| Voltage | 200-250 Volt |
| Width | 120 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!