Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 3Ph 16A 380-415V 5 Pin Round Grey IP44
Description
Key Specifications
| SKU |
LEG52224
|
|---|---|
| Brand |
Legrand
|
| Range Name |
Hypra
|
| Product Type |
Socket Outlets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 52224 |
| Conduit Entry | M20 |
| Colour | Grey |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 60 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 122 mm |
| IP Rating | IP44 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 3 Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin Round (3 + Neutral + Earth) |
| Voltage | 380-415 Volt |
| Width | 96 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!