Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 16A 200-250V 3 Pin Round Grey IP44
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3245060520298
|
|---|---|
| SKU |
LEG52029
|
| Brand |
Legrand
|
| Range Name |
Hypra
|
| Product Type |
Socket Outlets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 52029 |
| Colour | Grey |
| Conduit Entry | M20 |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 58 mm |
| Height | 106 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round (2 + Earth) |
| Voltage | 200-250 Volt |
| Width | 74 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!